O PROJEKCIE “POZNAJMY POLSKĘ”

Ten rok jest szczególny dla Litwy i dla Polski, tak jak oba Państwa obchodzą 100-lecie odzyskania Niepodległości. Nasza społeczność przedszkolna także chciała upamiętnić tą datę, dlatego powstała inicjatywa upamiętnić to w sposób nietradycyjny, powstał plan imprez i zajęć nietradycyjnych w naszym przedszkolu, czyli jeden duży projekt „Poznajmy Polskę”.

Tak jak placówka prowadzi aktywną współpracę z kilkoma przedszkolami z Polski, zorganizowany został międzynarodowy konkurs plastyczny pod tytułem „Małe serduszko dla Polski”, w tym konkursie wzięły udział dzieci z naszego przedszkola, a także z Samorządowego przedszkola z Żarek Letnisku, gmina Poraj i z przedszkola w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku, otrzymałyśmy sporo pięknych prac z 4 grup wiekowych. Ten konkurs już wkrótce zostanie rozstrzygnięty i się dowiemy czyje serduszko bije dla Polski najmocniej.

A następnie zaczęło się dziać u nas w przedszkolu coś nadzwyczajnego, gdyż każdy dzień, zaczynając od 5 listopada, był dniem zapoznania się z Polską a także początkiem szykowania się do uroczystych obchodów Dnia Niepodległości w przedszkolu, a więc  od początku.

DZIEŃ SYMBOLI NARODOWYCH

Przygotowania do obchodów trwały przez cały miniony tydzień. Każdego dnia wszystkie dzieci uczestniczyły w licznych zajęciach, które miały na celu kształtowanie poczucia tożsamożności narodowej oraz podstawowej wiedzy o Polsce. We wtorek na  zajęciach najpierw była projekcja filmu na temat powstania państwa polskiego, w wersji dla najmłodszych,  później dzieci obejrzały multimedialną prezentację pt. „Polak mały” na temat symboli narodowych.

W przedszkolu wszędzie można było znaleźć narodowe symbole. Dzieci przyszykowały flagi, serca i kwiaty w narodowych barwach, wraz z nauczycielami wychowania przedszkolnego szykowały kąciki w grupach o tematyce patriotycznej w kolorach biało-czerwonych. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem oczekiwania w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

DZIEŃ KULTURY

Środa była dniem zabaw ludowych. Polskie dziecięce zabawy ludowe stanowią nie tylko cenną kulturowo-obyczajową spuściznę. Zachowały one także główny walor wychowawczy – uczą życia w gromadzie. Zabawy dają dzieciom pełnię radosnego, emocjonalnego przeżywania wspólnie spędzonego czasu.

W dniu  7 listopada w Sali przedszkolnej spotakały się dzieci, panie z wszystkich grup. Celem tego spotkania było  żywe uczestnictwo dzieci przedszkolnych w polskiej kulturze ludowej, dzieciom były przedstawione 3 różne stroje ludowe, i króciutko opowiedziano, jak odróżnić strój ludowy od stroju codziennego.  Dzieci starały się same nazywać poszczególne elementy stroju, akcentując ubarwienia i teksturę ubioru.

I się bawiłyśmy. Dzieci  zapoznały się z piosenkami, zabawami ludowymi takimi jak: ,, Nie chcę cię znać, ,, Ojciec  Wirgilijusz”, ,,Idzie drogą stonoga”, ,,Sroczka kaszkę warzyła”, ,, Siała baba mak” „Dwóm tańczyć się zachciało”, „Jawor, jawor” i pod. Zabawy sprawiły wiele radości jak tym najmłodszym, tak i tym najstarszym, jednak warto pamiętać, że w takie zabawy kiedyś bawiły się i rodzice, i nawet dziadkowie.

DZIEŃ WYPIEKÓW Z KSIĘGI PRZEPISÓW BABCI I DZIADKA

Jak się w środę pobawiło, tak we czwartek wzięło się do pracy i się zagniatało ciasto, robiło się ciastka przez maszynkę i piekło się pyszne kruche ciastka, tak jak w dzieciństwie każdego z rodziców bądż dziadków.

Do tego dnia też się szykowała cała wspólnota przedszkolna, tak jak należało co najwazniejsze odnależć ten ważny „składnik” tego ciasta, odpowiednią foremkę do maszynki, by wyrobić ciastka w różnym kształcie. I na szczęście każda grupa przedszkolna odnalazła po jednej foremce, dlatego w każdej grupie udało się zrobić ciastka różnego kształtu.

Najstarsza grupa „Mądrale” zrobiła najtrudniejszą pracę, tak jak musiała zagnieść ciasto odpowiedniej konsystencji, a następnie wszyscy spróbowały tego procesu robienia ciastek przez maszynkę, wiele frajdy to sprawiło i dzieciom i dorosłym, właściwie najgorzej było czekać na moment, aż się ciastka upieką i da się je degustować. I na pytanie „czy były smaczne?” dzieci jednogłośnie odpowiadały, że nawet bardzo.

UROCZYSTY APEL Z OKAZJI 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

Kulminacją naszego projektu był uroczysty Apel z okazji Dnia Niepodległości Polski. Dzień 11 Listopada jest ważną datą dla każdego Polaka, ten dzień skłania do refleksji nawet najmłodsze pokolenia.

W naszym przedszkolu ta data była uczczona w sposób niezwykły, dzieci uczyły się hymnu, zapoznawały się z symbolami narodowymi Polski, robiły dekoracje, oglądały tradycyjne polskie stroje ludowe, szykowały wiersze, tańce i inscenizacje na uroczyste obchody juz 9 listopada.

Dzieci z gr. „Mądrale” są najstarsze w naszym przedszkolu, dlatego tego dnia pełniły rolę niosących ważną informację dla tych najmłodszych, poważnie nastawieni dzielnie i dumnie recytowały wiersze, śpiewały piosenki o tematyce patriotycznej i zaprosiły wszystkich do wspólnego odśpiewania hymnu Polski.

Te mniejsze i te starsze dzieci wraz z całym gronem pracowników przedszkola stanęły na baczność do odśpiewania Hymnu o godz. 11.11 naszego czasu, trudno się udawało wymówić ważne słowa hymnu, ale ważne było to, że wykonałyśmy go razem.

Cały projekt, realizowany w przedszkolu był częścią międzynarodowego projektu „Piękna nasza Polska cała”, po odśpiewaniu hymnu, dzieci oraz panie otrzymały dyplomy i podziękowania za udział w projekcie i za pomyślne go realizowanie.