Koniec roku ze zwiedzaniem placówek oświatowych w Grecji

Od 1 września 2018 r. żłobek-przedszkole w Mickunach bierze udział w projekcie międzynarodowym Erasmus+ „Moja kultura, twoja kultura, nasza kultura“ (angl. „My culture, your culture, our culture“). Nasza placówka jest placówką partnerską jeszcze z czterema placówkami edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej z Polski, Grecji, Włoch i Portugalii. Czas trwania projektu 2 lata.

Celem projektu jest wzmocnienie więzi narodościowej, zapoznanie całego społeczeństwa z podobieństwami i różnościami narodów Europy. Dzieci będą poznawać język, tradycje, stroje, kulturę, przebieg uroczystości  narodowych i regionalnych. Będzie wzbudzana inicjatywa dzieci, a także twórczość. Współpracując z muzeami, będą przeprowadzane zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci będą mogły jeszcze bardziej dotknąć i poznać kulturę i historię swoich przodków, swojej miejscowości, a także regionu. Dzieci będą miały kontakt z innymi dziećmi podczas spotkań internetowych i przez tradycyjną korespondencję. Nauczyciele podczas spotkań z nauczycielami innych placówek, będą mieć możliwość dzielić się dobrą praktyką, poznać nowe metody pracy z dziećmi, a także wdrażać nowości w swoją codzienną pracę. Nauczyciele wraz z dziećmi realizują zadania, które zbliżają do osiągnięcia rezultatów projektu.

Już  9-16 grudnia 2018 r. odbyło się pierwsze spotkanie nauczycieli i administracji ze szkół partnerskich w Grecji, mieście Trikała. Do Grecji wyruszyła nauczycielka edukacji przedszkolnej Edyta Kondratowicz, oraz dyrektor przedszkola Bożena Stelmakowa. Podczas tego pobytu miałyśmy okazję zwiedzić przedszkole oraz szkołę początkową, spędzić w placówkach oświatowych kilka dni i głębiej poznać możliwości edukacji tego regionu, codzienność dzieci w przedszkolu i szkole, a także na jakim poziomie odbywa się współpraca nauczycieli w przedszkolu i rodziców.

Brałyśmy udział w przedstawieniu Bożonardozeniowym, wystawionym przez dzieci  w wieku 3-6 lat, oglądając, szukałyśmy podobieństwa i różnic tradycji w greckim przedszkolu i w naszym przedszkolu, i tak naprawdę różnica jest tylko językowa, gdyż dzieci tradycyjne przedstawienie świąteczne mają takie same jak i u nas, czekają także na św. Mikołaja, który przynosi im prezenty i choć uroczystość jest bardziej podobna do naszych tradycji, to codzienność w przedszkolu jest całkiem inna.

Dzieci w greckim przedszkolu mogą przebywać od godz. 8.00 do godz. 16.00, tradycyjnie zaś  dzieciaki przychodzą o godz. 9.00 i bywają zaledwie kilka godzin, tak jak nie mają zobowiązań mieć sen w przedszkolu a także nie mają posiłków, które by im zapewniało przedszkole, więc dzieci mają tylko kilka godzin do edukacji. Mimo tego, placówka realizuje sporo projektów międzynarodowych, zapewniając dzieciom urozmaicenie w edukacji, nauczyciele i administracja kształcą się aktywnie w dziedzinie nowych metod edukacji oraz wykorzystywaniu nowych technologii w procesie edukacji.

Ogólnie pobyt w Grecji objął nie tylko zwiedzanie szkół i przedszkoli, ale też poznanie kultury i tradycji tego państwa, zwiedzałyśmy antyczne zabytki stolicy Grecji, Aten, spacerowałyśmy zabytkową starówką miasta Trikała, gdzie też zwiedziłyśmy rodzinne fabryki produkcji sera feta oraz tradycyjnej chałwy, brałyśmy udział w programie edukacyjnym w muzeum starej szkoły greckiej, gdzie to uczyłyśmy się pisowni greckich liter a także próbowałyśmy napisać swoje własne imiona w języku greckim, a także miałyśmy zajęcia nauki tradycyjnego tańca greckiego, poznając również i greckie stroje ludowe. Było zorganizowane spotkanie z burmistrzem miasta Trikała, który szczyci się wysokim poziomem edukacji tego regionu, a także wysokimi osiągnięciami w sferze wdrażania nowych technologii w proces nie tylko pracy samorządu, ale też i w codzienność miasta.

Był też dzień podsumowania realizowanych zajęć z dziećmi w każdej z placówek, przedstawienie prezentacji miejscowości, gdzie się znajdują placówki, a także przybliżenie wszystkim zebranym codzienność każdej z placówki, do tego były też podzielone obowiązki między koordynatorami projektu w szkołach partnerskich, czyli każda placówka otrzymała zadania do wykonania do następnego spotkania, które odbędzie się już w czerwcu przyszłego roku w Litwie, nasza placówka będzie odpowiedzialna za stworzenie książki elektronicznej z przepisami tradycyjnych dań każdego państwa, które można przyrządzić również z dziećmi.

Realizacja projektu daje większe możliwości do poznania nowej dla nas kultury, a także wdrażania nowych metod edukacji w codzienność przedszkola, dzieci zaś są podstawową stroną odbiorczą tego projektu, tak jak realizując im przekazane zadania, wychodzą poza granice przedszkola, spotykając innych dzieci podczas konfernecji przez Skyp’a, ucząc się innych języków obcych, tradycyjnych piosenek i tańców, a także jeszcze bardziej wzbogacając swoje znajomości języka angielskiego.

Zadania są dofinansowane w ramach programu Erasmus+.

Autorzy:

Nauczycielka edukacji przedszkolnej Edyta Kondratowicz