10-lecie naszego przedszkola

30 marca 2011 r. w Mickunach zostało otworzone nowe przedszkole, w którym edukacja dzieci odbywa się tylko w języku polskim. Już, czy jeszcze tylko, minęło 10 lat od początku działalności naszej placówki, a możemy się cieszyć kilkoma promocjami naszego przedszkola, osiągnięciami na arenie międzynarodowej a także poparciem rodziców, mieszkających na terytorium naszej gminy, którzy chętnie puszczają swoje dzieci do naszej placówki.

Okres do uroczystych obchodów jubileuszu 10-lecia działalności placówki nie jest wdzięcznym, tak jak nie możemy organizować dużego święta dla gości, dla naszych przyjaciół i dla rodzin, ze względu na koronawirusa. Aczkolwiek, dzięki twórczemu podejściu nauczycieli do teraźniejszej sytuacji, został utworzony cały cykl programu obchodów tej uroczystości, który przeistoczył się w swoisty projekt, zrzeszający nie tylko wspólnotę przedszkolną, ale również i inne placówki przedszkolne, jak te z rejonu Wileńskiego, miasta Wilna tak również i z Europy i to tylko mała cząstka tego co się działo.

Na początku powstał pomysł stworzyć 10 serii „Przedszkolnych wiadomości”, w czasie których były by przedstawiane coraz to nowe audycje z życia przedszkola. Pomysłodawcą tego wizerunku była starsza nauczyciel edukacji przedszkolnej Bożena Naimowicz, ona to również, wraz z koleżanką po pracy Katriną Baranowską, przeistoczyły się w prezenterów wiadomości, którzy opowiadali o prognozie pogody, dawali rady ogrodniczkom, a również anonsowali co widzowie dzisiaj zobaczą w wiadomościach. Treść wszystkich „Przedszkolnych wiadomości” była precyzyjnie ułożona podczas online i żywych spotkań nauczycieli, a również podczas szturmu mózgu, kiedy to z burzy słów i pomysłów, powstał w końcu 10-dniowy program naszego święta.

Króciutko o tym co się działo podczas tych 10-ciu dni:

Pierwszego dnia wszyscy mogli wspomnieć o tym, jak było nasze przedszkole otwierane, jak obchodziliśmy 1 roczek działalności placówki, a także został wyświetlony wywiad ze starostą Mickun Renatą Mickiewicz. Drugiego dnia widzowie mogli obserwować, oczami nauczyciela, bądź dziecka, jak przebiega dzień w przedszkolu, czyli od otwarcia bramki przedszkolnej do jej zamknięcia.   Trzeciego dnia przedstawiliśmy życzenia i wspomnienia pierwszej pełnej promocji naszego przedszkola, byli przedszkolacy teraz już są ośmioklasistami Gimnazjum w Mickunach.            Czwartego dnia przedstawiona została prezentacja tradycji, świąt, wycieczek i imprez nietradycyjnych naszej placówki. Piąty dzień wiadomości przedstawił wywiad z dyrektor żłobka-przedszkola w Mickunach, Bożeną Pietrulewicz, w rolę reporterów wcielili się nasi mali wychowankowie z grup „Biedroneczki”, „Krasnoludki” i „Mądrale”.  Koncert naszych małych wychowanków też się odbył, tylko że w formie wirtualnej, dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły w szóstym dniu wydania „Przedszkolnych wiadomości”. Siódmego dnia z życzeniami śpieszyli pracownicy żłobka-przedszkola w Mickunach, a ósmego i dziewiątego dnia zostały przedstawione nagrania i prezentacje życzeń placówek przedszkolnych z Europy (z którymi powiązały nas projekty i nie tylko), jak również i placówek przedszkolnych rejonu Wileńskiego i miasta Wilna, które były zaproszone do udziału w projekcie „10 świeczek na urodzinowym torcie”, no i finałowa seria „Przedszkolnych wiadomości” przedstawiła wszystkim hymn naszego przedszkola, któremu i słowa, i muzykę ułożyły w przedszkolu pracujące panie: Alina Makiewicz i Elita Jurkevičienė.

30 marca została wyświetlona ostatnia seria „Przedszkolnych wiadomości”, w ten sam dzień dzieci się częstowały tortem urodzinowym, śpiewały pięknie 100 lat, jak również miały fotosesję w urodzinowo przystrojonej Sali przedszkolnej, a grono pedagogiczne i cała wspólnota przedszkola otrzymała podziękowanie od Mer rejonu Wileńskiego p. Marii Rekść za to, co jest robione dla dobra każdego dziecka.

Wszystkie filmiki są umieszczone na platformie www.youtube.com  jak również i na stronie internetowej naszej placówki, dlatego serdecznie wszystkich zapraszamy do oglądania.

10 lat nie jest dużo, ale dla nas to wielki jubileusz i mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele pięknych świąt i jubileuszy, i żadna straszna sytuacja nie zabroni nam celebrować dzieciństwo i małe momenty w życiu.

Bożena Pietrulewicz