Tydzień “jarmarku kaziukowego” w przedszkolu

W dniach 4-8 marca, w przedszkolu odbył się tydzień “Jarmarku Kaziukowego”, gdzie przybliżyliśmy dzieciom tradycje, związane z tradycją obchodów Kaziuka w Wilnie. Dobrze wiemy, że Kaziuki wileńskie to słynna na cały świat tradycja Wileńska, targi te są obchodzone już od ponad 400 lat, na tych prawdziwych “Kaziukach” można kupić wszystko, od smakołyków do dzieł litewskich rzemieślników, a najbardziej wszyscy szukają palm wileńskich, również można zobaczyć występy kapel ludowych oraz uliczne przedstawienia teatralne. To też zorganizowaliśmy i u nas w przedszkolu. Zaprosiliśmy rodziców do współpracy, zachęciliśmy ichwystawić na wystawę “Kaziukową” swoje wyroby, wiemy, że rodzice są utalentowani i wszechstronnie uzdolnieni, kto wyszywa, kto maluje, kto wiążę bądź majsterkuje lub rzeźbi…wszystkie prace znalazły swoje miejsce na naszej wystawie, a pooglądać ją można było od 4 do 8 marca.

5 marca do przedszkola zaprosiliśmy nauczycielkę plastyki – metodyk Iwonę Dakiniewicz, ze szkoły sztuk pięknych w Rudominie. Iwona Dakiniewicz przeprowadziła dla dzieci grup starszych warsztaty kreatywne pt. “Powitanie Wiosny”, dzieci własnoręcznie wykonały pocztówki różną techniką plastyczną. 6 marca do przedszkola zawitali członkowie Koła miłośników tradycji wileńskich i wiejskich w Mickunach, zespół Mickunianka. Członkowie zespołu opowiedzieli o swojej działalności, przedstawili dzieciom instrumenty, na których grają, jak również zaśpiewali dzieciom, przybliżając im folklor lokalny. Na ręce dyrektor żłobka-przedszkola członkowie zespołu przekazali domek lęgowy dla ptaków, który to znajdzie miejsce na drzewie obok placówki.

7 marca dzieci wcieliły się w rolę kucharzy, wykręcały z ciasta rogaliki maślane, wypiekały i próbowały same , jak również częstowały ciastkami i soich rodziców. A 8 marca był dniem, kiedy to wszyscy razem wywiesiliśmy nowe domki lęgowe dla ptaków, miejsce na drzewie znalazło się dla sprezentowanego domku od zespołu “Mickunianka”, jak również na drzewie na terytorium gr. “Pszczółki”, został umieszczony przecudny domek lęgowy w wykonaniu dziadka Kamili Gerfolweden z gr. “Pszczółki”, teraz zostaje czekać na nowych mieszkańców w tych domkach.

Wiosna do przedszkola już zawitała, nastrój wiosenny też dopisuje, a wszystko to, dzięki pięknej współpracy i zaangażowaniu nie tylko pracowników przedszkola, a również i rodziców, za co serdecznie dziękujemy.