Obchody światowego dnia książki

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki, to coroczne międzynarodowe święto na cześć książek i czytelnictwa. Święto to zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa, ochrony praw autorskich oraz zachęcania ludzi do częstszych wizyt w bibliotekach i księgarniach.

W naszym przedszkolu ten dzień obchodziliśmy 24 kwietnia, wpółpracując z bibliotekarką Edytą Subocz zorganizowaliśmy w przedszkolu dla dzieci głośne czytanie. Honorowym gościem w naszym przedszkolu dzisiaj był tymczasowo pełniący funkcje starosty gminy Mickuny – Daniel Żamojć. Zaprosiliśmy pana Daniela do głośnego przeczytania bajki dla naszych dzieci. Dzieci wybrały dzisiaj bajkę o Myszce, która chciała zostać lwem. Starosta łatwo znalazł kontakt z młodym czytelnikiem, a w czytaniu bajek najważniejsza jest relacja między czytającym, a słuchaczem. Niezbędnym elementem do dobrego czytania bajek są słuchające uszy. Jeżeli słuchacz chce słuchać, to wtedy można opowiedzieć każdą historię tak, żeby nawiązać z nim relację i była to najpiękniejsza opowieść. W naszym wypadku historia o myszce i lwie dzieci bardzo zafascynowała.

Następnie zaprosiliśmy wszystkich na podwórko, żeby uroczyście otworzyć podwórkową biblioteczkę naszego przedszkola, z której korzystać będą mogli nie tylko przedszkolacy, rodzice i pracownicy przedszkola, jak również zaprosimy do czytania mieszkańców Mickun, mieszkających nieopodal przedszkola. Celem tej biblioteczki jest propagowanie czytania i dzielenie się książką, czyli z biblioteczki można nie tylko brać, ale również i można w niej zostawić książkę, która byłaby ciekawą dla innych czytelników. W tej biblioteczce książkę znajdzie czytelnik w różnym przedziale wiekowym.

Autor zdjęć: Renata Oleszkiewicz