Kodowanie w przedszkolu

W dniach 5 -20 pażdziernika odbywał się tak zwany EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to jest oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród dzieci różnego wieku. Nasze przedszkole zorganizowało dwie aktywności w starszej grupie przedszkolnej „Mądrale”.

9 pażdziernika razem z włoskim i portugalskim przedszkolem wzięliśmy udział w aktywności kodowania „Funny coding”. Podczas tej aktywności stawiałyśmy pierwsze kroki w kodowaniu bez technologii cyfrowych, czyli do tego procesu nie potrzebowałyśmy żadnego komputera, wystarczyło mieć odrobinę fantazji i chęci się bawić, a kodowanie możno było odnależć w każdym zakątku naszego przedszkola.

Dzieci i nauczyciele zaproszeni do auli przedszkolnej na bosaka musiały wykonać zadany im kod poruszania się do przodu, do celu, następnie wyjaśniałyśmy z dziećmi co to właściwie jest ten kod i jak to działa, grając z dziećmi w grę „Komputer i Informatyk”, której celem jest w dość jasny sposób przekazać dzieciom na czym polega funkcja kodowania, to czyli „Informatyk” podawał jakiś kod (ruch) np. Ręka do góry, a tym czasem „Komputery” musiały naśladować zadaną przez „Informatyka” czynność. Następnie ćwiczyłyśmy razem z dziećmi sposób poruszania się Robota, Robotem była nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, a dzieci regulowały Robota, za pomocą krótkich i jasnych poleceń, np. 4 kroki do przodu, 2 kroki w lewo, 3 kroki do tyłu itd. Jak już nauczono się podstaw kodowania, przeniosłyśmy się z dziećmi do „Dżungli”, gdzie musiałyśmy omijając przeszkody dotarć do celu. Bardzo prosto jest stworzyć planszę kodowania po prostu na podłodze, do tego nam służyła taśma budownicza, z której to wyczarowałyśmy dywanik kodowania, po którym poruszały się osobno dzieci, by dotarć do celu.

Jak już zapoznałyśmy się z podstawami kodowania bez technologii cyfrowych, 11 pażdziernika dzieci wraz ze swoją nauczycielką wyruszyły sposobem kodowania w poszukiwanie skarbu, który ukryty został przez Piratów, tym czasem poruszanie się planszą powodziło się już bardziej sprawnie, dzieci podawały dobre polecenia, poruszającemu się po planszy, cieszyły się, gdy się udawało dotarć do celu i pomagały sobie nawzajem, gdy koledzy nie wiedzieli jakie polecenie dać Robotowi.

Kolejną zabawą była zabawa “Cody&Roby”, kiedy to dzieci dobierały się parami i przeistaczały się w Robota “Roby” i jego

Kolejną zabawą kodowania bez technologii cyfrowych, była zabawa “Cody&Roby”, kiedy to dzieci dobierały się parami i przeistaczały się w Robota “Roby” i jego gospodarza „Cody”, który kierował robotem za pomocą lekkim uderzeniam po ramieniu, bądż w prawą badż w lewą stronę, zabawa, mimo że sprawiała trudności, ale przyniosła dzieciom niemało pozytywnych emocji.

To były pierwsze kroki naszej takiej zabawy w kodowanie, ale napewno nie ostatnie.